Kdo vynalezl orientační běh a kde?

Kdo vynalezl orientační běh?

Orientační běh vynalezl v polovině devatenáctého století důstojník švédské armády jménem major Ernst Killander . Počátky tohoto sportu byly poznamenány používáním primitivních kompasů, které neměly omezovače jehly. Ve 20. letech 20. století byl představen nový systém fúze kompasu a úhloměru, čímž vznikl Silvův systém. Nakonec se zrodil sport.

Proč se tomu říká orientační běh?

Název orientační běh se vztahuje ke sportu orientace na mapě pohledem na bod na ní. Existují různé druhy orientačního běhu, a proto se často používá zkratka „O“. Tradiční orientační běh je pěší, zatímco lyžařský orientační běh na lyžích. Existuje také mnoho různých forem orientačního běhu, včetně cross-country a horského běhu.

Moderní orientační běh se poprvé hrál ve skandinávských zemích, kde major Ernst Killander zorganizoval první hromadnou soutěž v orientačním běhu. Byl prezidentem Stockholmské amatérské atletické asociace a v orientačním běhu viděl způsob, jak zapojit mladé lidi do atletiky. V roce 1919 vymyslel slovo orientační běh a pokračoval v rozvíjení pravidel tohoto sportu. Dnes je orientační běh populární v mnoha zemích, včetně Spojených států amerických.

Proč je orientační běh sportem?

orientační běh

Orientační běh začal na konci 19. století jako výcvikové cvičení pro vojenské důstojníky. Sport byl poprvé definován v roce 1886 jako proces cestování neznámým terénem s kompasem a mapou. Sport se rychle rozšířil a stal se konkurenční aktivitou v armádě. V roce 1897 byl orientační běh otevřen i pro civilisty. Když byly představeny levnější kompasy, stal se celosvětovým sportem. V roce 1959 se ve Švédsku konala první mezinárodní konference orientačního běhu. V roce 1961 byla vytvořena první mezinárodní federace orientačního běhu. V té době bylo 10 členských zemí.

Jeden populární typ orientačního běhu se nazývá klasický orientační běh. V tomto typu orientačního běhu týmy dvou až pěti lidí absolvují trať předem stanovených kontrolních bodů ve stanoveném čase. Na rozdíl od bodovacích tratí není v klasických orientačních tratích snadné se orientovat. Typický vítěz dorazí do cíle za 75-90 minut. V posledních letech však byly navrženy náročnější kurzy.

Jaké dovednosti se spojují v orientačním běhu?

Mezi nejdůležitější dovednosti patří:

• Schopnost číst a vytvářet mapy;
  • Schopnost porozumět vlastnímu tempu a fyzickým schopnostem;
  • Schopnost kritického myšlení a zdravý rozum.

Orientační běh vyžaduje dobrou znalost čtení map, vrstevnic a topo map. Dobří orientační běžci navíc používají mapy s vrstevnicemi, aby odpovídaly skutečnému terénu. Druhou klíčovou dovedností je prohlížení mapy. Tato technika pomáhá orientačnímu běžci najít směr k požadovanému místu pomocí vrstevnic mapy jako vodítka. Vyžaduje to zvládnutí map, kompas a mentální obratnost.

Zatímco orientační běh může být náročný sport, tento sport vyžaduje silné zaměření na dovednosti potřebné k dosažení excelence. Zahrnuje předvídání překážek, výkon konkurenta a rozbité zařízení. Tato dovednost je v soutěži velmi cenná. Důsledná praxe je nezbytná pro rozvoj osobních navigačních schopností a pro vytvoření jasného porozumění rozložení kurzu. Je to také užitečná dovednost pro strategické plánování.

Proč není orientační běh olympijským sportem?

Orientační běh je skupina sportů, která vyžaduje, aby sportovci používali své navigační schopnosti a rychle se pohybovali neznámým terénem. Účastník obdrží topografickou mapu, obvykle speciálně navrženou mapu pro orientační běh, a cílem je lokalizovat kontrolní body podél trati. Aby sportovci vyhráli, musí procházet tratí, aniž by se ztratili, a najít ovládací prvky dříve, než vyprší čas.

Existuje mnoho důvodů, proč by měl být orientační běh olympijským sportem. Jeho vysoká úroveň poznání a drsná atletika z něj činí ideálního kandidáta na hry. Kromě vytrvalostního běhu potřebného pro tento sport vyžaduje také dovednosti v situačním povědomí, čtení map a používání kompasu. Tyto dovednosti se spojují a vytvářejí jedinečně vzrušující událost, kterou mohou hrát pouze ti nejzdatnější a nejzkušenější orientační běžci.

otec orientačního běhu

Orientační běh je sice světový sport, ale jeho nezařazení na olympiádu je jednou z jeho největších nevýhod. Nedostalo se mu tolik publicity jako jiným sportům kvůli jeho nedostatečné propagaci, ale když se podíváte na popularitu orientačního běhu ve světě, uvidíte, že je to jedna z nejoblíbenějších akcí. Ve skutečnosti je tento sport v Číně tak populární, že nedávné setkání navštívilo 40 000 lidí.

Kde se orientační běh vyvinul?

Kdy se ve Švédsku konaly první závody v orientačním běhu?

Orientační běh vznikl ve Švédsku. Tento sport se poprvé objevil ve švédském vojenském sboru, kde výcvik zahrnoval pozemní navigaci. Soutěže mezi vojenským personálem začaly na konci 19. století. První švédský závod v orientačním běhu se konal 28. května 1893. Jeho obliba se brzy rozšířila do dalších zemí. Dnes je orientační běh populárním sportem po celém světě. Dá se cvičit téměř za každého počasí a je to skvělý způsob, jak se stýkat s ostatními lidmi, užívat si přírodu a rozvíjet schopnosti kritického myšlení.

Mapy se od počátků tohoto sportu vyvíjely. Kurzy orientačního běhu se liší fyzickou a technickou náročností, kurzy jsou seskupeny podle věkových skupin. Zpočátku byly mapy tratí černobílé a používaly se pouze k tomu, aby pomohly orientačním běžcům najít cestu. Dnes jsou mapy plnobarevné, obsahují vrstevnice pro nadmořskou výšku a obsahují orientační body na mapě. Přesnost kompasu se také zvýšila s rozvojem technologie. V minulosti se orienťáci při navigaci spoléhali na kompasy ve stylu kapesních hodinek a dřevěné krabicové mapy. Tyto pomůcky nebyly vhodné pro náročnost orientačního běhu a Východoevropané hledali pro závody přesnější turistické mapy.

Krátká historie orientačního běhu

Sport se vyvinul z vojenského výcviku v pozemní navigaci k oblíbenému rekreačnímu sportu pro vojáky i civilisty. Společnost Silva ze Švédska vytvořila první levný polní kompas, který zpřístupnil orientační běh veřejnosti. Kompas měl obrovský úspěch a orientační běh se stal populárním ve 30. letech 20. století. Ve 40. letech 20. století byl orientační běh široce rozšířen ve Finsku, Maďarsku a Sovětském svazu. Rozšířil se také do Asie a Severní Ameriky.

Orientační běh se stal populárním díky vývoji map a do tohoto sportu se dostaly moderní mapy. Před touto dobou byly mapy hrubé černobílé kresby, ale moderní verze těchto map je plnobarevná, obsahuje vrstevnice pro zobrazení nadmořské výšky a dokonce obsahuje orientační body. Podobně se postupem času vyvíjely kompasy. Původní orienťáci používali kompasy ve stylu kapesních hodinek, ale v roce 1933 se objevil nový druh kompasu, Silvův úhloměrný kompas. Jeho přesnost vedla k vynálezu úhloměrného kompasu, který ještě běžně používali orientační běžci po celém světě.

Sport vznikl ve Skandinávii, kde šlo především o vojenskou událost. První moderní závod v orientačním běhu se konal ve Švédsku v roce 1919, kde je za vynálezce považován Ernst Killander. Popularita sportu později získala na popularitě ve 30. letech 20. století a ve 40. letech byl s pomocí dvou bratrů vynalezen kompas. Kjellstromovi byli ve 30. letech 20. století jedni z nejlépe orientovaných sportovců na světě.

John Disley poprvé popsal tento sport jako sport pěší navigace. V následujících letech se tento sport rozšířil o další sporty. Během zimních měsíců ve Švédsku začali orienťáci soutěžit na bruslích a lyžích. Po vynálezu čelovky se tento sport stal noční soutěží, oblíbenou součástí vojenského výcviku. Brzy to bylo přijato armádou. A v 50. letech se z toho stal celosvětový fenomén.

Orientační běh v digitálním věku

Dnes se orientační běh rozšířil do několika zemí, včetně Severní Ameriky a Austrálie. Jeho popularita byla původně omezena na Švédsko, ale nakonec se rozšířila po celé Evropě. Hra se nyní praktikuje v zemích po celém světě. Stal se vysoce konkurenčním sportem, který vyžaduje rychlost, přesnost a mapu terénu. Tento sport se vyvinul v mnohostranný sport, který se rozšířil do dalších sportů.

který vynalezl orientační běh

Jeho popularita se rozšířila po celém světě a nyní je jedním z nejpopulárnějších sportů na světě. Mnoho lidí se zajímá o to, kdo vymyslel orientační běh? Tento sport sahá až do 19. století a má kořeny ve Finsku. Účelem sportu je najít cestu přes různá místa v konkrétní oblasti. Často se soutěžící pokoušejí proplouvat lesem nebo městskou oblastí.

Původně byl orientační běh vynalezen ve Finsku. Jeho původ je neznámý. Nicméně, to bylo představeno do Spojených států na počátku dvacátého století Bjorn. Bjorn ale orientační běh do Spojených států nezavedl. Místo toho uspořádal první závody v zemi poručík Piltti Heiskanen, bývalý lyžař. Tento sport je dodnes velmi populární a IOF má osmdesát členských federací a mistrovství světa.

Skandinávské kořeny tohoto sportu jsou nejpravděpodobnějším zdrojem jeho současné popularity. Jeho název je odvozen od slova orientační běh, které bylo poprvé použito v roce 1886 ve švédské vojenské akademii. Nejstarší zaznamenané použití termínu ‚orientační běh‘ bylo ve Spojených státech na konci devatenáctého století, kdy byl tento sport poprvé použit pro civilní použití. Tradičně byl orientační běh používán ozbrojenými silami pro vojenský výcvik, ale termín „orientační běh“ byl připisován švédské vojenské akademii Karlberg, která je také považována za „otce orientačního běhu“.

cs.aeorienteering.com je podporován čtečkou. Když nakupujete prostřednictvím odkazů na našich stránkách, můžeme získat provizi přidružené společnosti.